З чистого аркуша: як ревіталізація колишніх промзон дозволяє новобудовам не порушувати баланс міста

По материалам "КорреспонденТ.net" За матеріалами "КорреспонденТ.net"

Переорієнтація забудовників на створення багатофункціональних кварталів на місці покинутих територій дає можливість знизити вплив нового житлового простору на існуючу міську інфраструктуру

Конфлікт новобудов і балансу міських систем в Києві давно став «притчею во язицех». І для того є вагомі підстави. Столиця десятиліттями забудовувалася в основному шляхом ущільнення вже сформованих житлових кварталів, що нерідко призводило до збільшення навантаження на соціальну інфраструктуру, яким незмінно супроводжується поява великого числа нових мешканців.

При цьому точкова забудова практично ніяк не дозволяла виправити стан справ. У ситуації, коли розвиток міської інфраструктури не встигав, а часто просто ігнорував нове житлове будівництво, забезпечити новоселів додатковими соціальними потужностями практично не представлялося можливим – поруч з новобудовами для цього банально не було місця.

В результаті парковка, дитячий та спортивний майданчики, невеликий сквер на прибудинковій території, а також торгова інфраструктура на першому поверсі вже сприймалися як невелика перемога. Що зовсім не скасовувало більш комплексних проблем: питання про те, чи вистачить при збільшеному попиті місць в школах і дитсадках мікрорайона, ресурсу медустанов, спортивної та рекреаційної інфраструктури, в більшості випадків залишалися відкритими.

Втім, роки потому спосіб вирішення одвічного конфлікту все-таки з’явився. Стала їм масова переорієнтація забудовників з точкової ущільнюючої забудови на будівництво цілих нових кварталів. Адже там і місця під все вистачить, і заздалегідь можна проаналізувати ключові потреби мешканців нових будинків, щоб в результаті забезпечити їх всією необхідною інфраструктурою.

При цьому якщо при забудові новими кварталами ще незайманих місць про близькість до центру можна було тільки мріяти, то повернення до життя територій колишніх промзон відкрило для девелоперів ще й відмінні локації.

Новий житловий кластер на Лук’янівці

Одним з таких перспективних місць стала так звана «промзона на Дегтярівській», розташована в мікрорайоні Лук’янівка в престижному Шевченківському районі столиці. Саме там сьогодні будується житловий комплекс бізнес-класу Creator City від компанії «Креатор-Буд».

З 1936 по 2008 рік ділянка, де зараз зводиться цей багатофункціональний проект, належала до території Київського хлібзаводу №4 на вулиці Дегтярівській, 19. Але після закриття підприємства ця локація неподалік від центру міста запустіла та не використовувалася близько 10 років. Але скоро ситуація кардинально зміниться, і в це місце вдихнуть нове життя – тепер у вигляді сучасного житлового комплексу.

При цьому не можна сказати, що порівняно малонаселений мікрорайон наразі недостатньо забезпечений міською інфраструктурою. У пішій доступності від Creator City знаходяться три комунальних дитячих садки і три школи, чотири медичні установи, дві станції метро, три великих парки, корпуси вишів, ринок і великі супермаркети.

Проте «Креатор-Буд» не став розраховувати тільки на існуючі можливості оточення свого ЖК. Девелопер вирішив забезпечити мешканців свого проекту з 8 будинків практично всім необхідним просто на території – це і банально зручніше, і частина додаткового навантаження на навколишню інфраструктуру знімає.

Так, для покупок на території ЖК передбачено супермаркет – на додаток до магазинів і сервісів, які розташуються з зовнішньої сторони на нижніх поверхах будинків. Для батьків з маленькими дітьми в Creator City відкриється власний дитячий сад. Займатися спортом жителі зможуть в своєму спортивному комплексі з басейном. Крім того, тут можна буде навіть отримати професійні медичні послуги – йдеться не просто про традиційні для нових ЖК стоматології, в планах девелопера відкриття повноцінного медцентру.

Творці проекту подбали і про те, щоб ані його внутрішній простір, ані навколишні двори не були заставлені автомобілями новоселів. Для першої черги будівництва передбачили два дворівневих підземні паркінги на більш ніж 1,2 тисячі місць. Спуститися в них можна буде ліфтом прямо з дому. А закрита територія дворів з відеоспостереженням і системою контролю доступу буде повністю вільною як від машин, так і від непроханих гостей.

ЇЇ наповнення, на відміну від доступної всім комерційної інфраструктури, направлене виключно на резидентів Creator City. Тут розташуються спортивні зони та ігрові майданчики, бігові та велодоріжки, зони відпочинку під навісами та інші необхідні в повсякденному житті об’єкти.

Міський парк для всіх

«Креатор-Буд» вирішив забезпечити своїх мешканців і повноцінною зеленою зоною – ще однією важливою складовою, яка поступово стає must have для великих багатофункціональних ЖК Києва. Але на відміну від багатьох подібних проектів, тут нову рекреаційну інфраструктуру не стали замикати всередині, оточуючи її будинками.

Девелопер вчинив інакше – парк вирішили зробити відкритим для всіх городян. Під нього відвели простір площею близько двох гектарів, розташований між двома міні-кварталами по чотири будинки в кожному.

За задумом архітекторів, концептуально ця зелена зона має стати аналогом Центрального парку Нью-Йорка – саме він послужив джерелом натхнення. У публічному парку Creator City теж розташується своя штучна водойма, в яку запустять золотих коропів. А над водою розкинуться прогулянкові мости з просторою оглядовою терасою.

Решту території розділять на різні функціональні зони. Так, поруч з водоймою розташується пагорб з катальпами – високими деревами з широкими кронами. З іншого боку – сад східних скульптур в японському стилі з сакурами та галявинами. Також в парку з’явиться квітковий сад, де висадять різнопланові польові рослини. Крім того, тут передбачили і культурний простір: разом з девелопером планується проводити виставку скульптур сучасного українського мистецтва.

Подаючи приклад

За словами творців Creator City, це буде перше подібне середовище, створене в рамках ревіталізації території колишньої промислової зони. При цьому девелопер не приховує, що старається передусім для своїх резидентів. Але, як і у випадку з доступною всім комерційною інфраструктурою, він не замикає створювані їм соціально значущі об’єкти на закритій території свого житлового комплексу.

Виходить свого роду взаємовигідний обмін. Новосели користуються як новою, так і існуючою інфраструктурою мікрорайону. А його «корінні» мешканці разом зі збільшеним навантаженням отримують і нові об’єкти, які будуть доступні їм так само легко, як і мешканцям Creator City. В результаті поява нового житлового кварталу не обертається катастрофою для навколишніх будинків, а мікрорайон збалансовано розвивається, разом з житловим простором отримуючи і додаткову соціальну інфраструктуру.

Информация предоставлена в порядке ст.10 Конституции Украины и ст. 6 Закона Украины О национальных меньшинствах в Украине